<< ACTUALITEITEN
Wanneer eiwitbronnen schaars worden: de dagelijkse uitdaging voor Resto’s du Cœur
Oktober 2026
Koken met wat er binnenkomt, een menu aanpassen op het laatste moment, een alternatief zoeken als er een product ontbreekt… In de keukens van de Resto's du Cœur vergt het bereiden van een maaltijd soms een flinke dosis aanpassingsvermogen.
Ter gelegenheid van de Internationale Dag van de Koks hebben we verschillende Resto's du Cœur gevraagd naar een zeer reële uitdaging: de bevoorrading met vlees en, meer in het algemeen, met eiwitbronnen.
Een realiteit die weegt op zowel de menu's, de voedselpakketten als de budgetten.
Een moeilijk te voorspellen bevoorrading
Elke maand delen de 21 Resto's du Cœur in België bijna 120.000 maaltijden en voedselpakketten uit.
De giften en onverkochte producten die bij winkels en partners worden opgehaald, spelen een essentiële rol in deze bevoorrading. Maar sommige voedingsmiddelen, met name vlees, vis of eieren, zijn moeilijker regelmatig en in voldoende hoeveelheden te verkrijgen.
De situatie is niet in elke Resto du Cœur hetzelfde. In Gembloers is de bevoorrading momenteel vrij stabiel. Bij de Resto du Cœur van La Louvière zorgt de wekelijkse ophaling van onverkochte producten bij een winkel met een slagerij ervoor dat er een zekere voorraad vlees kan worden aangehouden, aangevuld met aankopen wanneer de hoeveelheden ontoereikend zijn. Maar deze bron volstaat niet om de meer algemene bevoorradingsproblemen op te lossen: door een tekort aan voedingsmiddelen zag de Resto du Cœur van La Louvière zich genoodzaakt om één uitdeelvrijdag per maand te schrappen.
Een voorbeeld dat aantoont dat de druk niet beperkt blijft tot één productcategorie. Wanneer een deel van de bevoorrading schaarser wordt, kan dit gevolgen hebben voor de gehele aangeboden hulp.
Meer kopen… en keuzes maken
Bij de Resto du Cœur van Quiévrain had het wegvallen van een partnerschap een bijzonder grote impact: het budget voor de aankoop van vlees en andere eiwitbronnen is in één jaar tijd gestegen van ongeveer 1.000 euro naar meer dan 4.000 euro.
Bij de Resto du Cœur van Charleroi heeft het wegvallen van een bevoorradingsbron die goed was voor ongeveer een ton vlees er eveneens toe geleid dat er vaker inkopen moeten worden gedaan wanneer de giften niet volstaan. Met name rundvlees en halalvlees blijven moeilijk te verkrijgen.
Bij de Resto du Cœur van Bergen wordt maandelijks ongeveer 400 euro besteed aan de aankoop van vlees of gevogelte, naast de kosten voor eieren, tonijn of andere alternatieven. Maar elke euro die wordt uitgegeven om het aanbod aan eiwitten aan te vullen, kan niet meer worden besteed aan andere eveneens noodzakelijke producten, zoals vers fruit, zuivel of hygiëneproducten.
Een tekort betekent dus niet altijd een bord zonder eiwitten. Het vertaalt zich ook in meer aankopen en in afwegingen binnen sowieso al krappe budgetten.
Menu’s die voortdurend moeten worden heruitgevonden
Voor de keukenteams bemoeilijkt de onzekerheid over de leveringen ook de planning.
Bij de Resto du Cœur van Charleroi leggen chef-kok Aurore en Annabel het eenvoudig uit: ‘We weten niet altijd op voorhand welke voedingsmiddelen we zullen ontvangen.’
De menu’s moeten dus worden samengesteld op basis van de beschikbare producten en soms worden aangepast wanneer er een gift binnenkomt met een korte houdbaarheidsdatum.
Bij de Resto du Cœur van Verviers beschrijft het team het als een heuse ‘dagelijkse jongleeroefening’: plannen, ontvangen, aanpassen en soms de geplande maaltijd totaal veranderen om voedingsmiddelen tijdig te gebruiken.
Wanneer er geen vlees is, wordt er gezocht naar alternatieven. Vis, eieren, kikkererwten, peulvruchten, tofu of vegetarische maaltijden maken het – afhankelijk van de voorraad – mogelijk om de eiwitbronnen te variëren. Zo plant de Resto du Cœur van Namen minstens één vegetarische maaltijd per week in.
Deze diversificatie sluit overigens aan bij de aanbevelingen van de Hoge Gezondheidsraad, die adviseert om de eiwitbronnen te variëren en met name peulvruchten, vis, eieren of gevogelte als alternatieven noemt.
Maar ook hier geldt dat deze producten in voldoende hoeveelheden beschikbaar moeten zijn.
134.000 euro besteed aan de aankoop van vlees in 2026
Gezien deze moeilijkheden ondersteunt de Federatie van de Resto du Cœur van België rechtstreeks bij hun aankoop van vlees.
In 2025 werd 67.000 euro aan deze steun gewijd. Dit jaar moest dit budget worden verhoogd tot 134.000 euro.
Het is dus in één jaar tijd verdubbeld.
Tot 2024 was er nog een financiering die deze aankopen ondersteunde. Nu die financiering is weggevallen, moet de Federatie meer middelen inzetten om een deel van de tekorten te compenseren.
De Internationale Dag van de Koks is een gelegenheid om het werk onder de aandacht te brengen van degenen die elke dag het beste maken van de beschikbare voedingsmiddelen.
Dankzij hun creativiteit kunnen ze een ingrediënt vervangen, een ander recept bedenken, een onverwachte levering optimaal benutten of voedselverspilling voorkomen.
Maar toveren kunnen ze niet.
Om mensen die bij een Resto du Cœur aankloppen zo gevarieerd mogelijke maaltijden en voedselpakketten te kunnen blijven aanbieden, blijft een voldoende regelmatige bevoorrading met verschillende eiwitbronnen essentieel.